Правова освіта та виховання

/Files/images/92586989.jpg

Система правової освіти та виховання в навчальному закладі – це складна динамічна, залежна від економічних, політичних і соціальних чинників модель реалізації основних напрямків діяльності ліцею, що вимагає взаємообумовленості та взаємозв’язку елементів правоосвітнього та правовиховного процесів, передбачає широке коло й активну позицію всіх задіяних суб’єктів, здійснюючи позитивний вплив на них; покликана створити умови для розвитку правового мислення в учнів і забезпечити цілеспрямоване формування в дітей звички діяти відповідно до закону.

Систему складають такі елементи:

- суб’єкти, що здійснюють правоосвітню та правовиховну діяльність;
- суб’єкти (вихованці), активно залучені до процесу навчання та виховання;
- сукупність правоосвітніх та правовиховних стандартів, способів, засобів і механізму досягнення мети.

Правова освіта та виховання – це важливий соціальний канал, який дає можливість прищеплювати громадянам правові знання. Слід враховувати, що формування цих знань відбувається не лише в процесі спеціальної організованої свідомої освітньої та виховної діяльності, але й під впливом різноманітних об’єктивних факторів соціальних дій. Через це слід розрізняти поняття «правова освіта та виховання» і «правове формування особистості».

Головним завданням реалізації системи безперервної правової освіти та виховання є добір методів, які здатні підтримати в усіх учнів допитливість і тягу до навчання. Система передбачає широке застосування інтерактивної технології, а також вимагає позаурочної навчальної практики та виховних дій.

Система безперервної правової освіти функціонує для створення психолого-педагогічних умов формування в кожного учня морально-правових знань, необхідних в повсякденному житті, вироблення вміння захищати свої права і законні інтереси, а також права й інтереси інших осіб; удосконалення навичок правомірної поведінки, здійснення ранньої профілактики, перевиховання учнів, схильних до правопорушень

Система безперервної правової освіти охоплює контингент дітей від дошкільного віку до випускників школи й тісно поєднана з процесом виховання. Вона включає, насамперед, такі етапи:

· правова освіта і виховання учнів, робота з їхніми батьками;

· вивчення правових курсів в 9-11 класах, факультативів та курсів за вибором з правознавства;

· робота з правового виховання батьків учнів.

Функціонування системи безперервної правової освіти забезпечується:

1. Вчителем правознавства.

2. Класними керівниками 1-4 класів.

3. Класними керівниками 5-11 класів.

4. Вчителями-предметниками.

5. Радою школи.

6. Дитячою юнацькою організацією «ОРХІДЕЯ».

10. Учнями-активістами, які ведуть правоохоронну роботу .

В основу функціонування системи безперервної правової освіти покладено:

· концепцію безперервної правової освіти і виховання;

· програми навчальних правових курсів;

· річний план роботи школи;

· програму правого виховання учнів;

· правила внутрішнього трудового розпорядку;

· правила для учнів ХЗОШ №26;

· Статут закладу освіти;

· Положення про дитячу юнацьку організацію «ОРХІДЕЯ».

Забезпечення функціонування безперервної правової освіти — це один з головних напрямків роботи школи. А для кожного учня — фундамент його свідомого життя.